Årets kulturpris til Bård «Bobby» Brørby

Bildet viser to personer som smilende ser i kamera. Den ene holder en diplom, den andre en blomsterbukett.

Ordfører Morten Lafton overrasket politiker-kollega Bård «Bobby» Brørby med kulturprisen på årets siste kommunestyremøte.

Bård «Bobby» Brørby ble torsdag tildelt årets kulturpris fra Jevnaker kommune.

Bobby har en lang, lang liste med omfattende engasjement for barn, unge, kultur og innen frivillighet i Jevnaker og på Hadeland. Og han har ikke bare «vært med»; han har ofte både initiert og ledet prosjektene, festivalene og andre arrangementer han har ivret for.

«Som en rød tråd i nesten alt som skjer»

Da det tidligere i år ble etterspurt forslag til hvem som burde få årets kulturpris, ble det sendt inn to forslag på Brørby.

Det ene forslaget trakk frem «… hans mangeårige innsats for å fremme kulturlivet i bygda. Han har tatt initiativ til mange begivenheter til glede for mange opp gjennom årene.»

I det andre forslaget påpekes det at «hans navn har gått som en rød tråd i nesten alt som skjer på kultursiden i Jevnaker fra han var en ung gutt og frem til i dag. […] Bårds navn har alltid vært med når noe av kultur nevnes i Jevnaker. Han har lagt ned mange år for å fremme kulturlivet i bygda vår og det er på høy tid at han får stå «øverst på pallen» nå».

– Aldri sett maken til CV

Ordfører Morten Lafton la ikke skjul på at han var mektig imponert over Bobbys innsats.

– Vedkommende har tatt initiativ til mange begivenheter, som har vært til glede for mange opp gjennom årene, sa ordføreren før det ble avslørt hvem mottakeren var.

Noe av det som står på Bobbys omfattende CV er: 

  • Leder av ungdomsklubben
  • Arrangør av friluftsturer og aktiviteter av mange, mange slag
  • Intiativtaker til ungdomsradio
  • Markedsansvarlig for Bronsebukkene
  • Initiativtaker til Spelet om Randsfjordkonflikten
  • Arrangør av standup på Jevnaker

Bobby har tidligere mottatt kulturpris fra Lions Club, fra bygdeungdomslaget, fra Lunner kommune og innovasjonspris for gatekunstprosjektet StreetArt.

– Jeg har aldri sett maken til CV! Den er imponerende. Det er lagt ned utallige timer og år for å fremme kulturlivet i bygda vår, sa ordfører Morten Lafton.

Var uforberedt

Kommunestyret bestemte i mai at prisen i år skulle gå til Brørby. I tillegg til sitt enorme kulturengasjement er Brørby også godt kjent som SV-politiker, og har vært en del av kommunestyret i over 20 år. Da tildelingen ble bestemt bak lukkede dører i mai, ble Brørby kjent inhabil.

Han var likevel uforberedt da ordfører Morten Lafton skulle dele ut prisen på tampen av årets siste kommunestyremøte. Først et blikk fra en politiker-kollega gjorde at han skjønte det.

Det kan legges til at ønsket har vært å dele ut prisen i en anledning med vesentlig flere tilhørere enn kommunestyremøtet har. Når det ikke har lyktes har det, typisk nok, vært at prismottakeren har vært opptatt med å «drive kultur».

– Tusen takk, dette er jeg veldig glad for! sa en (litt) overrasket prismottaker.

Sist oppdatert

Jevnaker kommunes kulturpris

Kommunens kulturpris ble første gang delt ut i 1978.

Den deles ut til den eller de som har bidratt til å inspirere og fremme kulturaktivitet.

Det er kommunestyret som avgjør hvem som får prisen.

Fant du det du var på jakt etter?