Hadeland samles i ett fylke igjen

Bildet viser tre personer som står foran en staselig og høy inngangsdør. De smiler.

Stortinget har torsdag vedtatt at Gran kommune blir en del av Akershus fra og med 1. januar 2028. Dermed samles Hadeland i ett fylke igjen.

Gran, Lunner og Jevnaker utgjør regionen Hadeland sammen. De tre kommunene har et tydelig regionsamarbeid gjennom Hadeland IPR (interkommunalt politisk råd), i tillegg til å samarbeide om en rekke kommunale tjenester.

De tre kommunene samarbeider om landbruk, innkjøp, voksenopplæring og helsestasjon for ungdom. I tillegg har Lunner og Gran flere samarbeid.

– Hver for oss er vi små, men når vi står samlet kan vi være en sterk region i Akershus. Vi har mange likheter, deler behov og utfordringer, og har en felles identitet i å være hadelending. For Gran vil det være lettere å være sammen med Lunner og Jevnaker som en utkant i Akershus, enn å være alene i utkanten av Innlandet, sier ordfører Gunn Elisabeth Alm Thoresen til Gran kommunes nettsider Lenke til et annet nettsted..

Tjenestene som hadelandskommunene samarbeider om, har de siste årene vært administrert på tvers av to fylker. Dette har skapt unødvendig byråkrati, hvor flere oppgaver, møter og rapporteringer har vært gjort dobbelt.

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?